Zdravé mlsání

 

Čas dozrávajících jahod – těch neodolatelně voňavých a plných moravského slunce (ne těch trhaných skoro za zelena, ozářených, aby se nekazily, a následně transportovaných přes půl zeměkoule) – je na spadnutí. Nejvíc pro své zdraví i uspokojení chutě uděláme, když je budeme konzumovat čerstvé, ideálně co nejdříve po utržení ze záhonu. Věděli jste, že jahody obsahují mnohem více vitamínu C než citrusové plody a z tuzemského ovoce je trumfne snad jen černý rybíz? Ale aby se nám náhodou nepřejedly a chuťové pohárky fajnšmekrů si přišly na své, trochou variability nic nezkazíme.

Nabízím jeden osobně vyzkoušený, velmi rychlý a nenáročný recept. Za pár minut ho máte ke kafíčku na stole. Jde o recept bez lepku, mléka (resp. laktózy) i bez přidaného cukru, přesto vám garantuji, že se budete oblizovat až za ušima (pokud tedy nedáváte spíše přednost škvarkům nebo klobásám s křenem).

Banánové lívanečky s jahodovou omáčkou

Suroviny:

Čerstvé jahody v přiměřeném množství, 1 středně velký zralý banán, 2 středně velká vejce, nepatrné množství rostlinného oleje, pár lístků meduňky na dozdobení (volitelně med nebo javorový sirup)

Pracovní postup:

1)      Do rendlíku nakrájíme na kousky čerstvé jahody (existuje nekonečně mnoho variant jednodruhových i směsných – borůvky, maliny, ostružiny, meruňky …), postavíme na plotýnku na mírný žár a necháme ohřívat. Ovoce pustí šťávu, přirozený cukr i obsažený pektin, takže se po několika minutách zahřívání vytvoří mírně rosolovitá omáčka s velkými kusy jahod. Pro ty, kdo upřednostňují sladší variantu, doporučuji dochutit javorovým sirupem nebo malým množstvím medu. Nicméně nabádám ke zdrženlivosti, protože lívanečky, ačkoli se do nich žádný cukr ani sladidla nepřidávají, jsou dostatečně sladké díky jedné ze dvou základních surovin. A když si to slazení odepřete a budete mít skutečně zralé jahody, garantuji vám, že vaše receptory chuti zažijí hotové orgie. Mírně kyselkavá chuť se totiž velmi luxusně doplňuje se sladkými lívanečky. Omáčku ve finále můžete na lívanečky nalévat teplou, nebo ji dříve odstavit ze zdroje a nechat vychladnout.

2)      Do vyšší úzké nádoby nalámeme na kousky 1 banán a rozdrtíme ho na konzistenci kaše ponorným mixérem – je to hotovo během několika sekund. Do vzniklé kašičky přidáme 2 celá vejce a mixovací proces zopakujeme – zase to zabere několik sekund. Výsledná hmota je spíše tekutější.

3)      Rozehřejeme si pánev (tak, jak jste zvyklí na palačinky či lívance) a kápneme na ni malé množství rostlinného oleje. Používám pánev keramickou a postupuji tak, že kápnu miniaturní loužičku pouze doprostřed a papírovou utěrkou rozetřu po celé ploše.

4)      No a teď už „odléváme“ na pánev malé lívanečky (o průměru cca 8 cm – rozhodně si to důkladně přeměřte, než to dostanete do oka 😉 ). Používám pidi naběračku (nebo jak říkáme u nás na Moravě šufánek), anebo větší lžíci. Lžící současně jemně uhladíme, aby těsto bylo rozlito rovnoměrně. Jde to velmi rychle – než odleju čtvrtý lívaneček, ten první už si říká o otočení! Nezoufejte a nepodléhejte panice, pokud se vám zpočátku nebude dařit. Taky jsem pár prvních kousků vyhodila (slepice taky musí něco žrát 😛 ). Chce to získat určitý grif. Toto lehoučké a jemňoučké těsto se přece jen chová jinak než typické lívancové. Z jednoho banánu a dvou vajec uděláte 10 – 12 lívanečků, tj. optimální porce pro 3 – 4 strávníky.

5)      Ideálně ještě teplé pokládáme na dezertní talířky, zalejeme jahodovou omáčkou, a aby si i oči přišly na své, dozdobíme lístkem meduňky.

Dobrou chuť.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508