Viscum album – nejen neodmyslitelná vánoční dekorace

S touto rostlinou se pojí spousta mýtů, mimo jiné ji používali i staří druidové. Používá se na léčbu rakoviny, jsou jí přisuzovány magické účinky a je spjatá s příchodem zimy. Je to vlastně parazit.

Lidé v obraze tohoto homeopatického léku mají pocit, že druzí vůči nim mají dluh, chtějí, aby jim druzí dávali něco za nic. Mohou mít andělský vzhled. U dospělých se často setkáme s vysokým krevním tlakem, který je doprovázen výraznou bledostí v obličeji. Bývají citliví až plačtiví. Tento stav se často střídá s nepřímo vyjádřenou agresivitou. Projevuje se u nich silná závislost na druhých, která se může zvrtnout až v rakovinu, když si intenzivně připouštějí myšlenky a dělají si starosti s tím, že jim někdo něco dluží. Často trpí silnou agorafobií. Mohou nadměrně tíhnout k alkoholu (také druh závislosti). Při alkoholickém opojení se velmi chlubí, chvástají, pod vlivem alkoholu mají pocit, že dokážou udělat velké věci. V myšlenkách se zabývají starými křivdami, mohou mít děsuplné sny, pláčou kvůli maličkostem. Často mohou selhávat v obchodních záležitostech a mají sklon to dávat za vinu druhým. Mohou se pohybovat i za hranicemi zákona, z toho pak trpí výčitkami svědomí. Rádi umývají nebo čistí věci (mohou i pracovat v čisticích firmách). Mívají náhlé záškuby a třes u velkého strachu. Mohou trpět závratí.

Trpí tím druhem hypertenze, při níž jsou úplně bílí, můžou se střídat různá zbarvení kůže v obličeji (rychle se střídá bledost s až brunátným obličejem). Nacházíme zde rozpor mezi pocitem návalu horka do hlavy a přitom má pokožka úplně křídovou barvu. Může jít o lék na arteriosklerózu, závratě, pocit plnosti a tíhy v končetinách, pocit tahání ve svalech, silné alergie, sennou rýmu, při které nepřetržitě kýchají. Astma velmi těžko zvládnutelné, zhoršené při poloze na boku (zvláště levém). Mohou mít i velmi silnou touhu po mléce.

Případ Viscum album (z praxe kanadského homeopata Louise Kleina prezentovaný na semináři v Praze v r. 2012)

Tříletá holčička se silným astmatem přichází s matkou, studentkou homeopatie. Během vyšetření zpočátku seděla mamince na klíně, později mírně pobíhala kolem. Dítě bylo dříve alopaticky i homeopaticky léčeno, mívala těžké kašle a v 15 měsících měla první astmatický záchvat, v obličeji při něm celá zmodrala (zejména kolem očí a rtů). Od té doby měla cca 3x do roka silné astmatické záchvaty výše popsaného charakteru.

Matka je velmi klidná, mírná a milá, říká, že v průběhu posledních šesti měsíců byly záchvaty časté a velmi intenzivní. Několikrát byla kvůli nim nutná hospitalizace. Poslední záchvat trval 5 dní – byla opět v nemocnici, stále bere alopatické léky na astma (Ventolin). Záchvat začíná spuštěním rýmy, večer se přidají potíže s dýcháním. Pak přijde za maminkou a říká jí, že nemůže dýchat a potřebuje lék. Klesne jí obsah kyslíku v těle (mají na to doma měřič), začne lapat po vzduchu, začnou se jí stahovat vnitřní svaly a dostaví se potíže s dýcháním provázené dušností. Maminka doplňuje, že následují záchvaty kašle, které jsou vždy provázeny typickým zmodráním v obličeji.

Dříve používala Aconitum, které někdy zabralo. Používali také Sambucus nigra a řadu dalších léků, nic nezabralo trvaleji. Děvčátko touží po mléce, maminka to nepovažuje za příliš zdravé, proto jí mléko ředí vodou, má ráda malé kousky ledu, dávala jí proto také Phosphorus, opět bez výraznějšího a trvalejšího efektu. Jakmile začne kašlat, pije hodně vody. Hodně připomíná mléčné léky, ale není to úplně přesné.

Matka i holčička jsou krásné, mají spolu velmi pěkný vztah. Žijí s rodiči matky, otec dítěte byl zatčen, protože se dopustil podvodného jednání. Rodiče matky mu dali spoustu peněz na podnikání a teď to vypadá, že o ty peníze přišli.

Maminka říká, že dítě se na ni věší jenom v případě, že má astmatický záchvat. Ke konci odběru je dítě unavené, nudí se, klečí na kolenou, ruce má natažené na mamince a ptá se: „Kdy už půjdeme?“ Louis se ptá matky, jaký je jejich vzájemný vztah. Matka odpovídá, že dceru považuje za požehnání. Říká to velmi mile, upřímně. Pracuje na plný úvazek, u toho studuje homeopatii a začala také provozovat homeopatickou praxi. Holčičku homeopaticky léčila její spolužačka a o matce řekla, že je úplně vyčerpaná. A matka přitom říká, že je pro ni dítě požehnáním. Uvádí, že se holčička hodně vzteká, když jí matka nevěnuje dostatek pozornosti. Říká o holčičce, že má dobrou paměť a na svůj věk je dosti chytrá. Před cca šesti měsíci spadla matka ze schodů, dopadla na záda, holčička seběhla schody k matce, byla úplně bílá a vykřikla: „Mami, chci mléko!“ Nedošlo sice k žádnému vážnému zranění, dítě přesto reagovalo výrazným zblednutím a dožadovalo se mléka. Maminka uvádí, že když se holčička bojí, když má strach, reaguje tím, že úplně zbledne.

Astma jako takové u ní nemá příliš mnoho výrazných modalit. Říká, že se během akutního záchvatu zhoršuje vleže, chce spíše sedět. U matky se projevují prvky karcinogenního miazmatu – téma obětování. Dítě je svým chováním, vystupováním a projevy více podobné otci. Ten se ve svém životě chová paraziticky – bere si věci a peníze od druhých, žije na úkor druhých. Děvčátko se dožaduje studených nápojů, touží po mléce, má strach ze situací, které vnímá jako svoje ohrožení. Když se vyleká, vždy velmi nápadně zbledne. Je vážně nemocná (astma) – záchvat přímo ohrožuje její život.

Při výběru správného léku by nemělo dojít ke zhoršení – žádné homeopatické zhoršení by nemělo ohrozit život. Pokud se nějaké zhoršení objeví, projeví se spíše formou kožní vyrážky. Při homeopatické léčbě Louis nedoporučuje vynechat klasické medikamenty, ale homeopatický lék podat a vyčkat na další vývoj cca měsíc. V případě zlepšení je možné postupně alopatickou medikaci omezovat.

Zblednutí v rozčilení či ve strachu je typické např. pro Staphysagrii, což je také jeden z léků, který dříve naší malé pacientce zabral částečně. Ze stejného důvodu a se stejným efektem byla léčena také lékem Arsenicum album.

Důležitý při repertorizaci je v každém případě výběr rubrik – musí být co nejpřesnější. Jedním z nejvýznamnějších léků na astma je Tuberculinum, ale existuje i mykotická forma astmatu, na které lépe fungují mykotické léky – např. Natrum sulphuricum nebo Medorrhinum. Pokud si zadáme dohromady parazita a požehnání a hledáme v repertoriu tak, aby tam bylo obojí, vyjde 41 léků.     Předepsaný lék je Viscum album 200C (jmelí) při současném užívání alopatických léků. Při silném záchvatu má pak lék zopakovat.

Kontrola po třech měsících – za tu dobu měla pouze jeden záchvat – trval cca 3 dny, kašel se zlepšil, celkově se cítila dobře a neměla žádné výrazné symptomy. Maminka říká, že se na ni dcerka více věší (došlo ke zvýraznění typického symptomu, což později odezní), ale astma se výrazně zlepšilo. Říká, že se občas budí v noci a křičí, jako by měla noční můry, ale nemluví o nich. V průběhu následujícího měsíce zmizely všechny strachy i „věšení se“ na matku. Případ je sledován více jak 2 roky, už nebere žádné alopatické léky, občas se objeví lehký kašel s pískáním, ale astmatický záchvat se už neopakoval. Viscum album 200C dostala za celou dobu léčby pouze 2x.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508