Tkáňové soli v těhotenství, při porodu a kojení

Na následujících řádcích nabízím přehledný výčet tkáňových solí, které mohou být velmi užitečné v období gravidity, při porodu i v období kojení.

Kali phos – velmi vhodná jako podpora organizmu, při únavě fyzické i mentální, prevence potratu v prvním trimestru, ideální rovněž pro regeneraci po porodu, ale také při vyčerpávající péči o novorozence spojené s extrémní únavou.

Ferr phos – prevence anémie, celkové posílení imunity, patří do bojové trojkombinace pro těhotenství (spolu s Kali phos a Nat mur). Biochemická první pomoc při teplotě, zánětu, krvácení (v těchto případech je třeba zvýšit dávkování, jako prevenci užíváme 2 tablety denně). Vhodná sůl pro doplnění železa při silné menstruaci, při větších krevních ztrátách, v těhotenství a po porodu. Bojuje proti jakémukoli zánětu (infekčnímu i neinfekčnímu) v jejich počátečním stádiu, dokud se neobjeví tvorba hlenu nebo hnisu.

Kali mur je vhodné u opakujících se, vracejících se zánětů (zejména v dýchacích cestách), u přetrvávající rýmy a zahleněnosti bez známek hnisání. Nedostatek Kali mur zvyšuje hustotu krve a riziko vzniku embolie. Kali mur se označuje jako biochemický anopyrin, a je proto vhodné ho užívat všude tam, kde hrozí riziko trombózy či embolie, mj. také při porodu, operaci, všude tam, kde dochází ke krevním ztrátám, které v organizmu startují „srážecí“ kaskádu. V neposlední řadě má Kali mur vztah ke žlázám, a proto může významně pomoci čerstvým maminkám s dostatečnou laktací. Jde o velmi užitečnou sůl také při vylučování chemických jedů z organismu (např. očkování, celková anestézie, dlouhodobé užívání zatěžujících léků apod.).

Calc phos – tuto sůl doporučuji spíše od druhého trimestru, tj. v době, kdy dochází k významnějším přírůstkům plodu, a u nastávajících maminek tak může hrozit odvápnění kostí a zubů (i jejich zvýšená kazivost). Tato sůl je nesmírně potřebná také v období kojení, a to jednak z důvodů výše popsaných – má příznivý vliv na optimální zásobu vápníku u kojících maminek – a zároveň se dokáže postarat o to, že miminkům mléko chutná, přijímají ho, protože je výživné a obsahuje vyvážený poměr minerálů. Nedostatek této soli se může projevit křečemi v těhotenství. Lékaři obvykle proti křečím předepisují magnézium, ale to může vést k přenášení („uspání svalů“). O hodně logičtější a fyziologické je podávat Calc phos. Sám doktor Schüssler (autor systému biochemických solí) s dobrými výsledky podával Mag phos až v 8. a 9. měsíci těhotenství, aby podpořil kvalitu kontrakcí (stahů) během porodu.

Užívání vápníku jako potravinového doplňku v těhotenství většina lékařů doporučuje. U Calc phos jsem udělala velmi dobrou zkušenost (mnoho ohlasů od těhotných a kojících maminek), že vstřebatelnost tkáňové soli je mnohem vyšší než u jakýchkoli běžných suplementů. Je to dané tím, že tkáňová sůl má (na rozdíl od ostatních forem vápníku) dvě složky – hmotnou a homeopatickou (to znamená, že vedle vlastního vápníku obsahuje také homeopatickou „informaci“, jak s ním správně naložit).

V případě, že chtějí nastávající maminky podpořit elasticitu tkání a předcházet tak mj. tvorbě strií, lze doporučit také Calc fluor a Siliceu (ta má také vliv při potížích s viditelným vypadáváním vlasů a problémy s nehty).

Podle individuálních potíží lze naordinovat i jakoukoli jinou sůl.

Všechny informace čerpám jednak z vlastní praxí ověřené zkušenosti, jednak z přednášek doktorky farmacie Žanety Truplové Brachňákové, která má biochemii v malíčku a s užíváním solí má sama bohaté zkušenosti.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508