Oxytocin – hormon (nejen) lásky
V dnešní době budete stěží hledat ženu, která by si tento hormon (respektive jeho syntetickou formu) nespojila s porodem. Stalo se bohužel smutným faktem, že se tímto hormonem vůbec nešetří a leckde se při porodu používá rutinně. Jistě, u nejedné ženy může jeho aplikace výrazně ukrátit několikahodinové trápení během nepostupujícího porodu. Ale určitě by mělo jít až o krajní řešení. Neboť jeho podáním může dojít i k jistým „nežádoucím“ účinkům.
Existují totiž nemalé rozdíly v účinku přirozeného a syntetického oxytocinu. Tím nejzásadnějším je fakt, že umělá forma (na rozdíl od oxytocinu přirozeného) neproniká do mozkových center zodpovědných za psychické reakce. To jinými slovy řečeno znamená, že nevyvolává láskyplné pocity a neumožní přirozené a plnohodnotné navázání emočního pouta mezi matkou a dítětem. Navíc umělý oxytocin snižuje vylučování oxytocinu přirozeného.
Výzkumy, které byly prováděny s umělým oxytocinem, prokázaly, že nadměrné dávky syntetického hormonu, jež jsou běžně užívány během porodu, sníží citlivost receptorů na oxytocin. To znamená, že i když je pak v budoucnu jeho hladina v normě, pacient potřebuje mnohem vyšší dávky, aby se u něj vyvolaly příjemné pocity, které si s tímto hormonem spojujeme. Hovoří se o něm mj. také jako o hormonu mazlení, důvěry, radosti, empatie, vzájemnosti a věrnosti. Je to hormon důležitý pro nejrůznější „kontaktní záležitosti“ a vylučuje se mj. i při kojení či orgasmu (tady u žen i mužů).
Ráda bych se na tomto místě zmínila i o homeopatické formě tohoto hormonu. Když vyjdeme z toho, zač je oxytocin v organismu zodpovědný, začne se nám tvořit skládačka, jež utvoří obraz tohoto homeopatického léku. Máte-li před sebou pacienta, který má problémy s navazováním kontaktů, s projevy důvěrnosti, ztratil radost ze života, nedůvěřuje lidem a často ani sám sobě, určitě do přehledu léků, které se vám vynoří v mysli, přidejte i Oxytocin. A budete-li mít před sebou ženu, jejíž potíže se datují od momentu, kdy při porodu oxytocin dostala, či dítě, u jehož porodu tento hormon sekundoval, máte o důvod více, proč zvážit jeho podání.
V rámci diferenciální diagnostiky je lék schopný zařadit se po bok například matrodoniálním lékům (Lac humanum, Lac maternum, Placenta, Vernix, Umbilical cord, Amniotic fluid), jisté paralely najdeme i u rostlinných léků z čeledi Ranunculaceae (zejména Pulsatilly a Staphysagrie, ale i dalších) či Rosaceae.
Níže uvádím v heslovité podobě obraz homeopatického léku Oxytocin tak, jak ho přednesl na semináři v Praze (Homeopatická akademie, leden 2018) holandský lékař a homeopat Dr. Frans Kusse.
- Pocit opuštěnosti
- Touha po mazlení
- Dítě nezdravě lpějící na matce
- Nedostatek sebedůvěry
- Touha po podpoře
- Strach ze selhání
- Onemocnění ze zklamané lásky
- Vzrušení
- Nervozita, neklid
- Soustředění obtížné
- Problémy s psaním
- Averze ke společnosti, zlepšení, když je sám
- Pocit otupělosti (především po porodu)
- Růstové problémy
- Snížená chuť k jídlu
- Neuralgická bolest dolních končetin
- Nekoordinovanost
- Anestézie
- Necitlivost
- Potí se na dlaních rukou
- Spánek neklidný, velká potřeba spánku
- Autoimunitní onemocnění
- Problémy se štítnou žlázou, zejména snížená funkce štítné žlázy
- Může to být vhodný lék i při PAS (= poruchy autistického spektra) – jedním z projevů je neschopnost navázat kontakt
Pokud byste se chtěli dozvědět o tomto hormonu více, vřele doporučuji knihu Doba jedová (vyšla v nakladatelství Triton 2011 a napsali ji prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. a prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.)