Oscillococcinum

Vedle oblíbené mediální masáže a „jemného“ nátlaku zdravotníků vyzývajícího k očkování proti chřipce nás s blížícím se nevlídným podzimním počasím čeká také záplava televizních reklam na „nejprofláknutější“ homeopatický lék Oscillococcinum. Byla bych velmi nerada, kdyby mé řádky vyzněly v neprospěch této populární nosody. Oscillococcinum je homeopatický lék jako každý jiný – to znamená, že má svůj vlastní obraz a víceméně jasně vymezené indikace.

Někdy bývá Oscillococcinum mylně považováno za vícesložkové homeopatikum, kterých je ostatně i na našem trhu řada (např. Paragippe, Homeovox, Cocculine …). Přitom je jedná o monokomponentní homeopatikum, které bylo vyrobeno z jater a srdce divoké kachny pižmovky veliké. Omyl mohl vzniknout díky tomu, že vnitřnosti tohoto tažného ptáka jsou promořeny množstvím virů. Odhaduje se, že zde žije až 80% všech známých virů. V zažívacím traktu ptáků navíc tyto viry velmi úspěšně mutují. Kde jinde tedy hledat účinný lék proti chřipce? Pižmovka veliká se přímo nabízí.

S lékem jako takovým tedy vůbec nemám problém a věřím tomu, že má na svém kontě řadu spokojených a úspěšně vyléčených pacientů. Co mi ale vážně vadí, je právě ta pompézní reklama, kterou je toto vymazlené patentované robátko zahrnováno. To je ale věc názoru a chápu, že to někomu může být dokonce sympatické a může tuto reklamní kampaň přijímat pozitivně jako první vlaštovičku ve snaze o vyváženou nabídku našich lékáren, v níž zatím stále více než dominují alopatické léky, jejichž smyslem není skutečná léčba, ale pouze potlačování příznaků nemoci, a tím současně imunitního systému jakožto zásadní součásti samoléčebných sil lidského organismu. To za a). Za b) mi pak vadí z letáku i televizní obrazovky, potažmo z úst lékárníků hlásané doporučené dávkování. Každý, kdo má o homeopatii jen to nejzákladnější povědomí, ví, že v homeopatii se na množství nehraje. V ní jde totiž o jakousi informaci, která se nedá vyjádřit žádnou hmotnostní jednotkou. Je tudíž úplně jedno, jestli jako jednotlivou dávku pozřete jednu kuličku nebo kuliček tisíc. Z toho pak vyplývá vcelku jednoduchý závěr. Stejně jako u alopatických léků nejde ani tady o nic menšího než o výhodný byznys. Uzavřela bych tím, že v naší domácí lékárničce Oscillo nechybí. Ovšem jedno balení máme pro celou rodinu již čtvrtý rok a zdaleka nejsme na dně. Možná to bude i tím, že se snažíme dbát na prevenci a když chřipka nebo jiná viróza udeří a předestře nám jasný obraz, dojde i na jiné homeopatické léky.

Kdy a jak Oscillococcinum užívat?

  1. V případě, že jste se dostali do kontaktu s chřipkou či jinou virózou, máte pocit, že na vás něco leze, ale obraz je velmi nejasný, příliš všeobecný, nic nápadného, co by vás navedlo na jiný „chřipkový“ lék. Zpravidla jde o počáteční stádium akutní nemoci. Pokud je lék podán nejpozději do 48 hodin od nástupu prvních symptomů, může nemoc zažehnat. Dávkování: zpočátku několik dávek (2 – 3) v krátkém intervalu (po 20 – 30 minutách), dále pak 3x denně do odeznění potíží.
  2. Přikláním se ráda i k možnosti preventivního užití léku v případě, že kolem vás zuří chřipková epidemie a vy se z pochopitelných důvodů nemůžete izolovat od světa. Dávkování: např. obden 1x denně 1 dávku.
  3. Své opodstatnění může mít i v případech, kdy člověk překonal chřipku už před nějakým časem, ale od doby onemocnění se už nikdy necítil zcela zdráv. Dávkování: podat 1 dávku a čekat.

1 dávka – teoreticky by stačila jedna kulička. Pravdou však je, že tyto kuličky jsou velmi titěrné, a když bychom se jich neměli dotýkat rukama, můžeme pár kuliček odsypat do víčka dózy, v níž se v lékárně prodávají. Nemusím asi připomínat, že není třeba víčko zcela zaplnit.

Ve stejných situacích je velmi dobře použitelná také nosoda Influenzinum – lék vyrobený z chřipkových virů (náležitě homeopaticky ředěn, neobsahuje tedy infekční materiál). Tato však u nás (jako ostatně i další nosody) není běžně k dostání.

Přeji nám všem, abychom měli v nastávajícím období co nejméně důvodů sahat po jakýchkoli lécích.

(Foto: pepijnvanerp.nl)

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508