Meruňkový džem (nebo marmeláda) bez cukru a konzervačních látek

 

Okurková sezóna se rozjíždí, všechno kolem nás dozrává (tedy to, co nám nezničil mráz a nezúročilo ptactvo) a řada českých maminek, babiček a prababiček (pánové, kteří mají tohoto netypického koníčka, prominou) v duchu okřídleného hesla, že „dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí,“ zavařuje, co se dá. I když přirozeně sami sobě i našemu zdraví uděláme nejlepší službu konzumací čerstvého sezónního ovoce, je pravda, že všechno zfutrovat nedokážeme bez toho, aby nám to nelezlo i ušima. A nechat ty přebytky zkazit by bylo bohapusté plýtvání božími dary. Na mysl se mi vkrádá výňatek z vyprávění nezapomenutelného Vladimíra Menšíka: „Naše maminky byly takové hospodyňky, že zavařily všechno, co rostlo v okruhu dvaceti kilometrů, i když nám to zdaleka všechno nepatřilo.“ 🙂

Jenomže tyhle maminky nežily v době zasažené současnými civilizačními chorobami, a tak nemusely řešit problémy související s nadměrnou konzumací cukru. A taky naštěstí většinou neměly ponětí o tom, co je to aspartam a jemu podobné chuťovky. Protože jsem sama mlsná jak koza a na druhou stranu mi už dávno není jedno, co narvu do svého těla, usiluji o to, aby se vlk nažral o koza přitom zůstala celá. Pokud patříte k těm, kdo si uvědomuje, že rafinovanému cukru, umělým sladidlům i konzervantům bychom se měli vyhýbat jako čert kříži, nabízím alternativní formu „zavařování“. Velmi se mi osvědčila už minulou sezónu. Je tedy pravda, že tento výrobek jsem po celou dobu pro jistotu uchovávala v lednici. Poslední skleničku jsme konzumovali někdy koncem října a nezkazilo se vůbec nic. Jsem přesvědčená, že by tahle dobrota vydržela mnohem déle. To by ale musela být opatřena lebkou se zkříženými hnáty a nápisem „Prudce jedovaté!!!“. Ani tak si nejsem jistá, že by to někteří respektovali (já tedy určitě ne!). 😉

Kdo má rád viditelnou připomínku původního ovoce, bude mít celý proces o jeden krok jednodušší. Já také nechávám ve výsledném produktu větší kusy ovoce. Kdo naopak preferuje hladkou konzistenci, použije před přidáním medu ponorný mixér.

Suroviny:

4 kg zralých a zdravých meruněk

Šťáva z jednoho citronu

Med (množství záleží na vás, nám na toto množství ovoce úplně stačilo 400g)

2 polévkové lžíce rumu (nebo jiného alkoholu)

Postup:

 • Meruňky rozpůlíme a vypeckujeme (pokud máte plody větší, rozkrájejte na čtvrtky).
 • Ovoce přendáme do přiměřeně velkého hrnce.
 • Zakapeme šťávou z citrónu (není nutné, ale s citrónem alespoň částečně zabráníme zhnědnutí výsledné směsi, zachová si více původní barvy) a podlijeme asi 1 decilitrem vody.
 • Zpočátku hřejeme za občasného míchání na střední síle ohřevu, až se objeví první náznaky bublání, stáhneme teplotu na stupeň 1 – 2.
 • Vaříme velmi pozvolna 4 – 5 hodin za občasného míchání.
 • Pokud chceme mít výslednou hmotu hladkou, před dovařením opatrně rozmělníme směs ponorným mixérem.
 • Poté přidáme lžíci rumu a stáhneme ze zdroje tepla.
 • Necháme krátce vychladnout, do ještě horké směsi přidáme a důkladně rozmícháme med (tady bych se přimlouvala za opravdu kvalitní med z ověřeného zdroje, ideálně v bio kvalitě; mnohé výrobky, které v některých řetězcích vydávají za med, vedle medu ani neležely  🙁 ).
 • Naléváme do důkladně očištěných sklenic se šroubovacími uzávěry.
 • Sklenice s džemem (marmeládou) pokládáme dnem vzhůru a takto je necháme stát až do úplného vychladnutí.
 • Poté uložíme do lednice.

Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že tu něco nesedí. Zbyla nám ještě polévková lžíce rumu. Někteří by se mohli domnívat, že se jedná o odměnu za odvedenou práci. 😉 A vlastně nejsou tak daleko od pravdy. Druhou lžíci rumu používám na vyplachování sklenic. Sice se snažím čistit důkladně. Ale sichr je sichr. Je to taková pojistka, dezinfekce. Přelévám postupně ze sklenice do sklenice a těch pár hltečků, které zůstanou v poslední nádobce, by bylo škoda vylít …

Takto vyrobenou ovocnou směs můžete využít obvyklým způsobem – na koláče, palačinky, na ochucení domácího jogurtu, do ovocných koktejlů a nepřekonatelní mlsouni prostě tak jako Dáda Patrasová v pohádce O princezně, která ráčkovala.

Přeju vám krásné léto, veselé zavařování a dobrou chuť. 😀

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508