Mandlová mouka

Protože se dva měsíce stravuji podle systému SCD (speciální sacharidová dieta s vyloučením dvojitých a složených cukrů) a současně patřím k těm, kdo si bez pečiva nedokáže svůj jídelníček představit, musím na tento druh mouky zapět oslavnou ódu. Maximálně ujíždím hlavně na mandlovém chlebu. Proti tomu klasickému má řadu nesporných výhod, mezi něž řadím i fakt, že ho bez obav a strachu z následné bouře ve vašich útrobách můžete konzumovat ještě teplý, voňavý a křupavý. 🙂 Nemít vlastní zkušenost, nevěřila bych, že je takového výsledku možno dosáhnout bez běžných „chlebových“ ingrediencí. Celkový vzhled můžete posoudit na náhledovém obrázku, kůrčička je od běžného chleba křupavostí, chutností i vzhledem k nerozeznání. Na řezu se od klasického chleba malinko liší, hlavně barevně. Protože používám domácí vejce, je nádherně žlutý.

Existuje více variant – u té „nasladko“ jen snížíme množství soli a bez obav na něj můžeme namazat máslo s domácí marmeládou nebo medem a máme vydatnou, chutnou a pro mlsouny mého typu, kteří start do nového dne bez sacharidů nedají, luxusní snídani. Když s marmeládou či medem nepočítáme, můžeme dochutit orestovanou cibulkou, česnekem, bylinkami, škvarky, nastrouhaným kvalitním sýrem … Fantazii se meze nekladou. Do mandlového chleba dávám kromě mandlové mouky tvrdý tvaroh, vejce, máslo (používám přepuštěné Ghí, ale nic nezkazíte jakýmkoli poctivým živočišným máslem, pokud dáváte přednost rostlinným tukům, je vynikající kokosový olej), sůl, kmín a jedlou sodu. Přesný recept považuji za nošení dříví do lesa, odkážu vás na stránky www.uzdravtesejidlem.cz, kde ho najdete v sekci Pečivo slané. Protože autorka receptu používá speciální troubu, tak jenom malé doporučení pro majitele horkovzdušné trouby – peču na 180°C cca hodinu.

Z mandlové mouky (anebo varianty z kešu ořechů) ale připravíte i spoustu sladkých dobrot (inspirace tamtéž). Všechny recepty jsou slazeny pouze medem. Kromě jiného je mandlová mouka možností pro zpestření jídelníčku u bezlepkové diety.

Až se začnete po mandlové mouce shánět, předpokládám, že budete v šoku z její ceny. 🙁 Běžně je k dostání v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu. Nabízím malou vychytávku. Když si koupíte ve velkém loupané nepražené a nesolené mandle a umelete si je sami, náklady budou poloviční. I tak když spočítáte, kolik vás takový chlebík bude stát, dospějete k sumičce přibližně desetkrát vyšší než běžný chleba v obchodě. Garantuji vám ale, že tento chleba se opravdu nevyhazuje. Hned po vychladnutí nakrájím půlkrajíčky a po čtyřech pěti kouscích zamrazím vše, co ten den nesníme. Naučí vás to mj. neplýtvat jídlem. I když je pravda, že slepice taky musí něco žrát, tak mandlovým chlebem je u nás vážně nekrmíme. 😉 A ještě jeden postřeh – tento chleba je neuvěřitelně sytý, sním ho mnohem méně než chleba či jiného pečiva klasického. Zasytí na dlouho a je to vážně lahůdka.

Možná by bylo fajn ještě připomenout, v čem je přínos mandlové mouky pro naše zdraví. Je vynikajícím zdrojem vlákniny a rostlinných bílkovin, nezanedbatelný je rovněž podíl tuků (vzpomeňte na blahodárné účinky mandlového oleje). Našemu zdraví rozhodně prospěje jako zdroj hořčíku a vápníku, a to v ideálním poměru 1 : 2. Obsahuje též železo, zinek a draslík, z vitamínů pak většinu zástupců řady B, vitamín E a další antioxidanty.

Dobrou chuť!

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508