Homeopatika a porod

Než se dostanu k tomu, abych vás seznámila s homeopatiky užitečnými kolem porodu, nabízím drobnou úvahu. Nemyslím si totiž, že tyto prostředky budou bezpodmínečně nutné u každého porodu. Vycházím z předpokladu, že těhotenství a rození dětí není nemoc, ale velmi přirozený stav. Samozřejmě jsme každá jiná, jinak disponovaná pro zvládání této přirozenosti. Dokonce ani stav, kdy se žena rozhodne nemít děti, nepovažuji za nic neobvyklého, skandálního, odsouzeníhodného a sobeckého. Každá se rodíme na tento svět s jiným plánem, záměrem, úkolem. A je nasnadě, že i když nedáme život nové bytosti, můžeme toho hodně vykonat pro svůj osobní růst a také pro život druhých.

Ale zpět k těm, které mateřství a výchovu dětí považují za zcela přirozenou věc, bez níž by měly pocit, že jejich život není naplněn. A dovolím si do této skupiny zahrnout i tu část něžného pohlaví, která se pro rození dětí rozhoduje jenom proto, že je to prostě zvykem a že se to od nich tak nějak očekává.

Nehodlám tady do detailů rozvádět obecně uznávané pravdy (ačkoli dogmatismus v jakémkoli směru považuju za škodlivý) jako je například zdravá strava, duševní hygiena, dostatek spánku i aktivního a jinému stavu přiměřeného pohybu atd. I v tomto všem je vždy důležitá míra. Tím, že budeme až úzkostlivě dbát na vše výše zmíněné a navíc budeme s každým píchnutím běhat k lékaři, si určitě nevytvoříme předpoklad k tomu, abychom na těhotenství vzpomínaly jako na nejkrásnější čas a ani si tím nezajistíme, aby se nám narodilo pohodové a v každém směru zdravé miminko.

Těhotná žena by však rozhodně měla dělat vše pro to, aby se cítila co nejlépe. Nemůžeme žít ve vakuu či jakési pomyslné bublině a cítit se jak skleníková kytička. Ale je moc fajn, když se budeme malinko soustředit na věci, které můžeme ovlivnit a upravit bez toho, abychom změny vnímaly jako silně omezující, popř. se vyhýbat situacím, o nichž víme, že nám nedělají dobře, že z nich nemáme dobrý pocit. A v případě, že budeme mít v těhotenství jakékoli potíže, můžeme vždycky zvážit (nebo si i nechat poradit), zda je nutné do tohoto stavu zasahovat medikamentózně (alopaticky či homeopaticky), anebo postačí pouze mírná režimová opatření a tělo nastávající maminky se s tím dokáže vyrovnat samo. Jako příklad mohu uvést těhotenské nevolnosti. Pokud se objeví občas a někde ke konci prvního trimestru vymizí zcela, není třeba dělat ani užívat prakticky nic. Přece jenom se jedná o „jiný stav“ a naše tělo si na něj musí zvyknout. Protože jsme každá jiná, někdo tento diskomfort vůbec nezaznamená, jinému výrazně zkazí celkový dojem z těhotenství. O řešení si pak naopak jistě říká situace, kdy budoucí maminka vyzvrací většinu toho, co pozře, není schopna zvládat běžné denní aktivity či ubývá na váze.

V přehledu níže nabízím stručný popis homeopatických léků, které by vám mohly pomoci v případě, že budou opravdu indikovány. Jsem velmi daleka paušálního předepisování jakýchkoli léků a už vůbec mám potíž s užíváním homeopatik v rámci prevence. Aby byly zachovány základní principy homeopatie tak, jak je před více než dvěma sty lety definoval Samuel Hahnemann, měly by být homeopatické léky předepisovány na konkrétní a individuální symptomy. Zkusím vysvětlit na příkladu.

V řadě různých populárních homeopatických příruček najdete u přenášených dětí či v případě hrozícího porodu koncem pánevním (miminko není správně natočeno) jako lék první volby Pulsatillu. Jsem pro, ale jedině v případě, že budoucí maminka do obrazu tohoto léku zapadá – je hodně emocionální, její symptomy i projevy připomínají aprílové počasí, nesnáší vydýchané místnosti, potřebuje podporu a uklidňování a výrazně se zlepšuje útěchou.

Pokud bychom chtěli hovořit o možnosti preventivní péče, mohu i v těhotenství vřele doporučit tkáňové (= biochemické neboli Schüsslerovy) soli. Konkrétní indikace najdete na mém blogu v článku Tkáňové soli v těhotenství, při porodu a kojení.

Všechny níže doporučené léky je vhodné používat v potenci 30CH, pokud není uvedeno jinak. V odůvodněných případech, kdy vidíme problém na hlubší psychické úrovni (např. u Cimicifugy) nebo je fyzické trauma větší než obvykle (zejména Arnica), stojí za zvážení i vyšší potence léku (200CH). Tyto případy je ideální konzultovat se zkušeným homeopatem.

Přehled užitečných homeopatik (Léky jsou řazeny abecedně, nikoli podle důležitosti či frekvence použití.)

Aconitum napellus – intenzivní strach ze smrti, panická hrůza, neklid, třes, může být i sklon k mdlobám.

Arnica montana – proti bolesti, krvácení, hematomům, podpora hojení. Užíváme bezprostředně po porodu.

Bellis perennis – (= malá Arnica) poranění, pohmoždění jakýchkoli vnitřních měkkých tkání, tedy i dělohy (pro lepší hojení, proti bolesti). Lék vhodný rovněž po porodu, ale osvědčil se mi i na hematomy na placentě (stačí potence 9CH nebo 15CH).

Calendula – další lék z „traumatické skupiny“ podporující hojení, možno užívat vnitřně v podobě globulí (nejlépe na střídačku s Arnicou). V případě natržení či nastřižení hráze, šití, císařského řezu doporučuji použít i lokálně v podobě masti či gelu (např. Calendula od Weledy nebo Cicaderma od Boironu).

Caulophyllum – porod nepokračuje, zastavil se, protože je děložní čípek křečovitě (drátovitě, spirálovitě) stažený, bolest je křečovitá, vystřeluje do třísel, podrážděnost, popudlivost, neklid, mrzutost, nervozita, kontrakce už jsou velmi silné, ale zcela neproduktivní, žena bývá unavená, vyčerpaná, bolesti napříč podbřiškem, lék se dá použít i při špatném zatahování dělohy, má stahující efekt, podávat po pěti minutách 15 CH ve vodě (nebo po každé kontrakci).

Cimicifuga (= Actaea racemosa) – obraz symptomů velmi podobný Caulophyllu, silnější kalibr, velká beznaděj, mentální symptomy jakoby převyšují fyzický problém, pocit „černého mraku“, situace se jeví jako bezvýchodná, vhodná alternativa, když nezabírá Caulophyllum.

Gelsemium – strach, nejistota, tréma, strach z očekávání, pro porod, který se zastavil, vhodný lék, pokud je problém čistě psychický, fyziologicky je vše v pořádku, čípek není zatuhlý (drátovitě stažený) – v opačném případě je velmi vhodným lékem Caulophyllum, popř. Cimicifuga (viz výše). Užitečný lék také v situaci, když ženě před porodem nebo během něho řekneme špatnou zprávu, obrovská tréma při kontaktu s lékaři, charakteristický třes, únava, vyčerpání, těžká víčka, překrvený obličej, důležité je nechat tuto pacientku v klidu.

Hypericum perforatum – silné bolesti vystřelující po dráze nervu, bolesti vystřelující do beder i do končetin, ochrnutí po epiduralu, jizvy s vystřelující bolestí, poranění bohatě inervovaných částí těla.

Chamomilla – extrémní citlivost k bolesti, snížený práh bolesti, vztek a zuřivost z bolesti, rodička má tendenci během porodu nadávat nebo se chovat hrubě k personálu, manželovi apod.

China officinalis – extrémní ztráta krve při porodu doprovázená vyčerpáním až kolapsovým stavem, přecitlivělost k nejrůznějším podnětům (světlo, zvuky, bolest, chlad).

Ignatia amara – propad do hysterie, nejde ani tak o pláč, jako o vykřikování, vyplavení emocí ven, rodička vzdychá, porod nepokračuje, protože se bojí bolesti, usoužení, vadí jí pachy.

Kalium carbonicum – tzv. křížové bolesti – rýpavé bolesti v zádech, hýždích a stehnech při porodu.  Pacientka je často extrémně podrážděná, ale přesto potřebuje společnost. Při bolestech zad velmi ulevuje silný tlak (masírování zad). Bolesti hlavy během porodu. Zimomřivost po kontrakcích.

Kalium phosphoricum – velké vyčerpání. Lék na tzv. dobití baterek při únavě fyzické i mentální. Velmi pomáhá během porodu, kde nejsou jiné silné symptomy. Nejlépe podávat mezi kontrakcemi. Může se podávat po celou dobu porodu, jestliže je pacientka bez energie. Vhodný lék také pro doprovázející osobu – únava mentální i fyzická.  Lze použít i ve formě tkáňové soli stejné ho názvu.

Pulsatilla – vhodná na porod koncem pánevním (dítěti se nechce ven, točí se k tomuto světu zády, bojí se, že přijde o bezpečí a nejpevnější spojení s matkou), rodička je plačtivá, rozněžnělá, dlouhodobý strach z porodu a z toho, co bude, až dítě porodí, může také dojít k zastavení porodu – táhne se dlouho bez pokroku, „přešlapování na místě“, budoucí maminka nechce dítě „propustit“, bojí se, že pak už přijde o to netěsnější spojení (často je tento pocit uložen hluboko v podvědomí, rodička si ho nemusí být vůbec vědoma). Pro pacientky plačtivé, výrazně se zlepšující útěchou a vyžadující utěšování a oporu.

Sabina – vysoké krevní ztráty během porodu, krev je jasně červená, silná bolest vyzařující z bederní oblasti různými směry, nejvíce ke sponě stydké, popř. do třísel a stehen, vynikající lék při retenci (zadržování) placenty.

Secalevelké krevní ztráty během porodu, krvácení tmavě červenou až černou krví. Krev řídká, při porodu chybí vypuzovací schopnost, přestože je vše uvolněné. Bolesti s tahem směrem dolů, retence (zadržování) placenty. Bolesti po porodu, dlouhotrvající očistky (tmavé a páchnoucí), nedostatečná tvorba mléka po porodu, horečka v šestinedělí.

Staphysagria – lék vhodný, když rodička vnímá porod jako hluboký a nepříjemný zásah do vlastní integrity, někdo „brutálně“ porušuje její hranice, často tyto ženy mívají problém s jakýmkoli lékařským vyšetřením, zejména gynekologickým, výborný lék na potíže po natržení či nastřižení hráze, císařském řezu, cévkování po operaci či porodu apod. (Raději nižší potenci 9CH nebo 15CH.)

Milé nastávající maminky, máte v rukou obrovský dar, který nic na světě nevyváží. Máte schopnost, sílu i privilegium přivést na svět novou lidskou bytost. Co dáte a dopřeje sobě a dítěti v období těhotenství, se vám stoprocentně vrátí. Mějte rády a hýčkejte sebe i své děťátko. Moc vám přeji, abyste jednou na svůj požehnaný stav vzpomínaly jako na nejkrásnější měsíce svého života.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508