Gelsemium sempervirens (Jasmínovec vždyzelený)

Ve vzduchu už je cítit jaro, a tak se pozvolna chystáme odložit zimníky, rozloučit se s obdobím vegetačního klidu, zimního spánku i různých nemocí, které nás často právě v tomto období více či méně sužují. A tak se pomalu, ale jistě stahují ze scény i chřipky a jiné virózy. Možná jste se v minulých měsících též dostali do obrazu homeopatického léku Gelsemium sempervirens (ne snad, že bych to někomu přála), a pokud nechybí ve vaší domácí lékárničce, snad jste ho s úspěchem i použili. Když prostudujete část obrazu tohoto léku, dojde vám, že jde o téměř přesný popis charakteristických chřipkových symptomů: slabost, únava, zchvácenost, bolest svalů, hlava je těžká, máte problém udržet víčka a sklon k závrati spojené s motáním hlavy. Když jste nuceni dojít si na toaletu, třesou se vám nohy a podlamují kolena, návaly horka se střídají se zimnicí, běhá vám mráz po zádech a v pokročilých stádiích se cítíte zcela paralyzovaní, neschopní pohybu … O tomto léku je dobré uvažovat též v případě, že se vleklé problémy pacienta datují od doby, kdy prodělal chřipku (potažmo jiné virové onemocnění), nebo ji přechodil (podobně jako u léku Influenzinum).

To je ale pouze jedna tvář, jedna možná indikace, při které můžete tento homeopatický lék s úspěchem použít. V jeho kompetenci jsou ještě minimálně dva další významné okruhy, kde si vydobyl léty praxe velmi silnou pozici. Jednak jde o lék první volby v porodnictví, kde v pozadí případu (nejčastěji nepostupujícího porodu) najdeme strach a úzkost rodičky s řadou typických somatických symptomů, které jsme si vyjmenovali výše u chřipkových stavů. Na nedávném semináři s německou porodní asistentkou Ingeborg Stadelmann jsme byli mile překvapeni jejím tvrzením, z něhož bylo patrné, že i klasičtí lékaři vzali v této indikaci homeopatické Gelsemium na milost. Přednášející nám tlumočila jejich uznalé konstatování, v němž rádi vítají v porodnicích všechny rodičky, které přicházejí s Gelsemiem.  🙂

Pacient v obraze Gelsemia si bytostně nevěří, má strach, že selže, že nezvládne nějaký úkol, myslí si, že je na něj slabý a neschopný ho splnit, že není schopný čelit problémům. V literatuře se dočteme, že byl tento lék podáván vojákům před bitvou, aby je zbavil strachu, úzkosti, zbabělosti (podobně jako např. Opium). A tady se dostáváme k další skupině potíží, v nichž může být Gelsemium velmi užitečné: strach před zkouškami, testy, přijímacími pohovory, veřejným vystoupením … A z tohoto soudku jsem vylovila jeden případ z praxe.

Mladá žena mě navštívila v listopadu roku 2015. V září téhož roku se po delší mateřské dovolené, kdy pečovala postupně o dvě děti, vrátila do zaměstnání. V domácnosti se nudila, velmi se do práce těšila, potřebovala vypadnout mezi „normální“ lidi, život ženy v domácnosti pečující o dvě malé děti ji nenaplňoval. (Mimochodem byla tato pacientka v minulosti konstitučně léčena homeopatickou Sépií s uspokojivými výsledky). Bohužel její místo ve firmě, kde pracovala před nástupem na MD, zrušili. Hledala si tedy práci v jiné firmě a dostala se na zcela jinou pozici, která vyžadovala zaškolení.

Od nástupu do zaměstnání se u ní začaly objevovat problémy s průjmem. Ten ji trápil vždy ráno a částečně také dopoledne. Stav se vyhrotil natolik, že nebyla schopná ráno vůbec nic jíst z obavy, že jídlo jen zhorší její potíže. Jak se později ukázalo, toto opatření bylo zbytečné, protože problémy s průjmem přicházely s železnou pravidelností (vždy však pouze v pracovních dnech, o víkendu byla pacientka bez jakýchkoli potíží) bez ohledu na to, zda něco snědla, či nikoli.

Během konzultace vyšlo najevo, že zaučení v nové práci těžko zvládala. Měla neustále pocit, že kolegyně, která ji zaučuje, na ní hledá chyby a nechá ji ve všem vymáchat. V práci chybuje, cítí se tím vším zavalená, má pocit, že to nezvládá, vůbec si nevěří. Má strach, že udělá chybu, že zkrátka selže. Je toho na ni moc a ona to nedává. Poprvé ji tato nepříjemnost s průjmem potkala před konkurzem na novou práci. V takových situacích se jí navíc začnou třást ruce, je úplně paralyzovaná a má strach, že nic neřekne.

Pacientka odešla, jak už jistě tušíte, s lékem Gelsemium sempervirens. Zvažovala jsem potenci. Je pravda, že příčina byla jasně na úrovni psychiky. Nicméně pacientka mě navštívila s tím, že chce řešit svůj hlavní problém na úrovni fyzického těla, tedy průjem. Rozhodla jsem se případ začít řešit třicátou potencí. Navrhla jsem dávkování 2x týdně s tím, že pokud nebude efekt adekvátní, nasadíme vyšší potenci (200C). Už druhý den večer pacientka telefonovala a nadšeně mi sdělovala, že byla poprvé po bezmála třech měsících ráno bez průjmu. Tato situace trvala i v následujících 14 dnech, kdy pacientka navíc hlásila, že se výrazně zlepšila psychicky, že spoustu věcí přestala řešit a je v mnohem větší pohodě. Po dalším týdnu jsem doporučila lék vysadit a ozvat se v případě, že by se potíže vrátily nebo se objevil jiný problém. Dvoustovka zůstala v záloze. Pacientka se poté už neozvala, nedávno jsem se s ní potkala a tvrdila, že na tuto epizodu dávno zapomněla a že se jí daří dobře.

Přeju vám krásné předjaří – ideálně bez chřipky, strachu, úzkosti a trémy. 🙂

(Náhledový obrázek: wikipedia.com)

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508