Ekzém, astma, porucha činnosti štítné žlázy

Slečna Tereza (31 let) mě poprvé navštívila v květnu 2014. Stejně jako ostatně většina mých pacientů přišla s fyzickým problémem, ale díky homeopatické léčbě zaznamenala velký pokrok i na psychické úrovni.

Trápil ji silný ekzematický výsev na kůži, nejvíce patrný byl na rukách kolem kloubů, ale také na palci pravé nohy. Vyrážka byla spíše suchá, zarudlá, kůže na postižených místech drsná, občas tvořící nepříjemné a bolestivé praskliny (vše se zhoršuje nadměrným máčením, ale také např. používáním koření při vaření či různých čisticích prostředků). Dále se léčí na alergické astma (první silný záchvat se objevil kolem 7. roku věku při pobytu na letním dětském táboře, tehdy byla nutná dokonce hospitalizace). Momentálně užívá denně inhalátor (Gyona Easyhaler), při zvýšené zátěži (sportovní výkon) jí byl lékařem doporučen preventivně další lék (Berodual). Současně trpí na opakované gynekologické potíže, jejichž původcem jsou dle vyšetření zpravidla kvasinky. Vždy jsou doprovázeny nepříjemným nedráždivým, bílým až nažloutlým výtokem bez výraznějšího zápachu. Z osobní anamnézy pak ještě stojí za zmínku porucha činnosti štítné žlázy, která se u pacientky projevila v době puberty a vyžádala si tehdy hormonální léčbu.

Co o sobě pacientka prozradila během první konzultace?

Je hodně sportovně zaměřená, hraje squash, tenis, házenou, jezdí na kolečkových bruslích, klidně dá i adrenalinové sporty.

V zaměstnání je velmi spokojená, její pozice jí vyhovuje, nemá ambice jít na vyšší post, ačkoli nabídku dostala, protože se bojí přílišné odpovědnosti. Ráda pobývá ve společnosti známých lidí, účastní se řady akcí, ale nepotřebuje být středem pozornosti, to jí naopak činí spíše problémy. Déle trvá, než se ve společnosti „otrká“. Má strach z cizích lidí, necítí se v jejich společnosti dobře. Tento problém řeší i v zaměstnání, kdy na své pozici zástupkyně vedoucí výzkumného ústavu musí přicházet do kontaktu s řadou cizích lidí. Má problém s navázáním prvotního kontaktu. Je v něm velmi nejistá, plachá, stydlivá, nevěří si. Má strach, co si o ní druzí pomyslí.

Ráda čte detektivky, miluje romantické komedie (Deník Bridget Jonesové, Hudbu složil, slova napsal…), ale i detektivní a krimi filmové příběhy. V hudbě upřednostňuje pop i mírnější rock, nemá vyhraněný styl. Bližší vztah má s otcem, ale celkově označuje vztahy v rodině za nadstandardně dobré a uvádí, že rodina je pro ni velmi důležitá jako zázemí, jistota, místo, které vnímá jako důležitý přístav. Současně si velmi zakládá na volnosti. Na dítě se zatím necítí, i když má děti ráda, ráda je pohlídá, ale jinak jí vyhovuje život tak, jak ho má teď. Vyhovuje jí svoboda, možnost jít kam chce a kdy chce.

Nesnáší zradu a lež. S přítelem (starší o 9 let) žije už 12 let (s nějakými přestávkami). Strachy: strach a obava mluvit nebo se jinak projevovat před cizími lidmi (strach, že se ztrapní, že něco nezvládne), strach z chroustů. Má velmi nízkou sebedůvěru, podceňuje se a bojí se přílišné zodpovědnosti. Je velmi soucitná a nápomocná ke všem, kdo to potřebují. Nedokáže odmítnout, když ji někdo o něco požádá.

Je spíše horkokrevná, snadno se zpotí a zčervená při sebemenší námaze. V oblékání upřednostňuje pohodlný sportovní styl a líbí se jí přirozené barvy přírody, nepotřebuje vyčnívat, nepoužívá nápadnější barvy ani výrazné líčení.

Sny mívá často, ale ne vždy si je pamatuje. Většinou se odehrávají někde uvnitř, v místnosti (objektu), obvykle jsou celkem reálné i s reálnými postavami, noční můry mívá jen výjimečně, na žádnou konkrétní si nemůže vzpomenout. Spát chodí celkem brzy (mezi 22. a 23. hodinou). Spánek je občas velmi neklidný, často ji budí různé zvuky, v takových případech spí se špunty v uších. Miluje sýry, zeleninu, ale také sladkosti (jí je téměř denně). Dá si klidně i smažená jídla. Vůbec nemusí jíst maso, občas si dá kuřecí a ryby (upřednostňuje spíše mořské – losos, tuňák).

Pozorování

Velmi pohledná, vysoká a štíhlá blondýna s polodlouhými vlasy. Oblečená v přírodních nenápadných tónech, vkusně a pohodlně. Líčení jen velmi decentní, vypadá přirozeně a upraveně. Působí velmi skromně, nesměle až plaše. Po počátečním ostychu a zdrženlivosti se rozpovídá. I jazykový projev je velmi kultivovaný. Z různých momentů v našem rozhovoru je patrná její tendence k sebepodceňování. Hodně řeší to, co si o ní druzí pomyslí, jak na ně bude působit, mívá strach, že se svými projevy ztrapní, proto se vždy při komunikaci s někým, koho nezná, drží zpátky.

Doporučená léčba

Calcarea iodata 30C a 200C (postupně dle rozpisu) a podpůrně tkáňové soli (Nat mur a Iodum).

Kontrola po 9 týdnech

Výrazně se zlepšil ekzém, na nohách zmizel úplně, na rukou je o hodně lepší.

Snaží se zvládat i zátěžové činnosti (sportovní aktivity) bez preventivního užívání kortikoidů a dle jejích vlastních slov to dává.

Hodně se zlepšila i na úrovni psychiky – je méně plachá v kontaktu s cizími lidmi, uvedla příklad komunikace s obchodním partnerem cizincem (dřív s tím měla problém a veškerý kontakt omezila na to nejnutnější, to se nyní změnilo, byla schopná dlouze konverzovat v cizím jazyce). Popsala také situaci, kdy se dokázala postavit svojí šéfové, otevřeně jí odporovala, aby se zastala kolegů. Říká, že se sama nepoznávala, tohle dřív vůbec nepřipadalo v úvahu.

Vzhledem k příznivému vývoji jsem se rozhodla lék ponechat a v případě nutnosti zopakovat.

DŮLEŽITÉ!

Upozorňuji čtenáře, že každý pacient je individualita a bude na stejnou diagnózu potřebovat jiný homeopatický lék. V žádném případě nedoporučuji vynechat alopatickou medikaci. Toto rozhodnutí vždy nechávám na pacientovi a doporučuji konzultovat s ošetřujícím lékařem!

Jména pacientů jsou z důvodu ochrany jejich osobních údajů změněna.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508