Cichorium intybus (čekanka obecná)

Čeleď Asteraceae (syn. Compositeae), řád Asterales

Tato půvabná květinka se svojí neodolatelnou modří roste a prospívá i v nehostinných až krušných podmínkách. Právě teď je její čas. Ve velkých skupinkách i jednotlivě ji hojně můžete až do října zahlédnout na okrajích lesů, polí, luk, podél cest a příkopů. Na co ona u těch cest čeká? Že by na méně šťastné účastníky silničního provozu, kterým se nezadařilo bez ztráty kytičky a nějakého toho šrámu doputovat do cíle své cesty? Vím, hodně oslí můstek, který směřuje k upomínce, že se jedná o zástupce skupiny rostlinných léků, již jsme si zvykli označovat jako traumatická. Ano, jedná se skutečně o sestru takových traumatických bardů, jako jsou Arnica, Calendula, Bellis perrennis, Chamomilla či Echinacea.

Výkladů českého názvu této kytičky je více, mně osobně se velmi líbí ten, jenž odkazuje na podobnost s modrýma dívčíma očima, které (často marně) čekají na návrat milého z vojny.

Řád Asterales najdeme v rostlinném systému Michal Yakir na pověstném vrcholu. Jedná se z pohledu evoluce o nejvyvinutější skupinu rostlin. Proto ji Michal řadí do posledního sloupce a posledního řádku svojí tabulky. Kdybychom udělali paralelu se Scholtenovým systémem minerálních léků, budeme se pohybovat v periodě zlata (moci) a z pohledu stádií od středu tabulky směrem doprava. Celý řád Asterales (hvězdnicotvaré), jehož součástí je i čeleď Asteraceae (hvězdnicovité), charakterizuje Michal Yakir následovně: „ Konflikt ego vs. skupina. Bolesti a zranění, nebezpečí, napadení, ale brání se. Alergie. Odmítání dotyku, intimity. Potřebuje přesný typ doteku. Problémy s plodností. Nadměrná, nebo naopak nízká citlivost k bolesti. Zraněný a s bolestmi přichází do cíle. Téma otce, slunce. Problémy s termoregulací, nerovnováha. Konec a začátek. Rigidita, averze ke změnám. Dětinskost. Individualita vs. spolupráce.“

Nikdy nepřestanu obdivovat tuto práci a schopnosti izraelské botaničky a homeopatky. Když vezmete bod po bodu a porovnáte je s obrazy jednotlivých léků, zjistíte, že zde v menší či větší míře objevíte všechna tato stěžejní témata.

Pak nás samozřejmě nepřekvapí, když se na webu Jana Scholtena v obraze naší čekanky dočteme, že se jedná o lidi neústupné, popudlivé, dominantní, v krajních případech silně panovačné, ba dokonce tyranské. Všechny tyto kvality se mohou silně zvýraznit v případech, kdy se starají, pečují o někoho (např. rodiče o děti) a kdy se rozhodují nejen za sebe, ale i za ostatní, často v situacích, kdy to vůbec není třeba (děti už dospěly). Jen velmi těžko přijímají fakt, že každý své zkušenosti i s případnými chybami a omyly potřebuje, aby se na nich něco naučil, něco pochopil. Všechno vědí nejlíp. V obavách, že se něco pokazí, ostatní to nezvládnou, ale i díky přehnané starostlivosti a tendenci umetat cestičku dávají najevo svou panovačnost, neústupnost, diktátorství a nezřídka se uchylují k manipulaci. Mohou mít pocit, že ostatní nevidí, nechápou jejich dobré úmysly a jasné vize. Pak se cítí nepochopení, nedocenění, nemilovaní. Rostlina má velmi tuhý kořínek, který se nedá zlomit. Tato signatura se zrcadlí i v obraze léku. Můžeme zaznamenat pocit vykořenění, ohrožení života. Většinou chtějí být v centru pozornosti. Do obrazu léku může zapadat také situace nechtěného dítěte, ohrožení potratem, kdy nechtěné dítě hlasitě křičí, aby ho uznali, aby si ho všimli. Mnohem více k tomuto léku můžete najít zde: http://www.qjure.com/remedy/cichorium-intybus-2

Snad ještě pár slov k dětem v obraze čekanky. Děti reagují podobně jako Chamomilla – zlostné, dožadující se. Mohou mít vysoké horečky, odmítají vyšetření lékařem. Nacházíme u nich silný hněv, rozbíjejí hračky, bijí rodiče, jsou nahněvaní na rodiče. Silně lpí na matce. Nechtějí dětské mixované jídlo, nemají rádi kaše. Chtějí maso nebo cokoli, co mohou žvýkat, kousat. Velmi lehko se zamění s Chamomillou a Cinou (oba léky patří do stejné čeledi). Mívají narušený spánek, celkové zhoršení v 1 hodinu v noci.

V článku byly použity poznámky ze semináře s M. Yakir (únor 2016) a M. Kuntoschem (září 2014) v Bratislavě na půdě SAKH.

 

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508