Chřipkové viry útočí – nepodceňujme prevenci

Kdo předpokládá, že budu doporučovat něco jako očkování, bude (asi) určitě zklamaný. To ovšem (doufám) většina pravidelných návštěvníků mého blogu ani v nejmenším nečeká.

Jsem přesvědčená, že máme celý nepřeberný arzenál mnohem schůdnějších a zdraví prospěšnějších možností bez nežádoucích účinků. Každý si může vybrat, co jeho chuťovým buňkám i celkovému naturelu lahodí nejvíce. Protože co si budeme povídat, dodávat našemu tělu přes zažívací trakt i jakékoli aktivity cokoli, co se nám protiví a vyvolává v nás nepříjemné pocity, nám v konečném důsledku nijak nepomůže. Ba naopak, udělá nám medvědí službu. Když budu s odporem a sebezapřením chroupat množství paprik, které prostě nemám ráda a nedělají mi zrovna dobře, těžko přispějí k mému zdraví, byť obsahují samé užitečné a zdraví prospěšné látky.

Někdo sází na vitamíny (ať už ty přirozené z ovoce a zeleniny nebo suplementy), jiný se otužuje, další pije kvanta bylinkových čajů, racionálně se stravuje, medituje, cvičí …. Když už jsem vzpomněla ty čaje, při současných arktických teplotách považuji za jednoznačného favorita čaj zázvorový – má opravdu říz, spolehlivě zahřeje, působí antibakteriálně, antivirově i protizánětlivě. Takže pro ty, kdo to rádi horké, ostré a pálivé, mám jeden užitečný tip. Vyrobte si zásobu základu na vynikající čaj do lednice. Bude tak vždy po ruce i ve chvílích, kdy na složité loupání a strouhání zázvoru nemáte čas. Potřebovat budete oddenky čerstvého zázvoru (běžně k dostání v supermarketech), citrony (raději v bio kvalitě, protože jedině tyto nejsou chemicky ošetřené a já používám i tu bílou vnitřní slupku) a med (ideálně taky v bio kvalitě nebo od spolehlivého včelaře, používám lesní). Záměrně neuvádím poměry a množství jednotlivých ingrediencí, protože to je opravdu na každém – někdo má raději variantu říznější, někdo sladší a další třeba kyselejší.

Jak postupovat?

  • Zázvorové oddenky oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle.
  • Citron(y) oloupejte tak, abyste zachovali bílou slupku, a nakrájejte na kousky.
  • Připravte si čistou zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem.
  • Vrstvěte postupně zázvor, citrony a zalejte medem (sklenice na náhledovém obrázku má obsah přes 400 ml a do ní jsem naskládala tři vrstvy).
  • Umístěte do lednice a před prvním i každým dalším použitím důkladně protřepejte, protože med má tendenci klesat dolů.

Vyrobit lahodný čaj je pak už hračka a otázka chvilky.

  • Do čtvrtlitrového hrnku nachystejte sítko a do něj naložte 2 čajové lžičky husté směsi a 2 – 3 čajové lžičky šťávy, kterou citrony a zázvor pustí. Množství můžete podle chuti přirozeně zvýšit i snížit.
  • Přelijte vroucí vodou a nechejte přiměřeně dlouho louhovat (čím déle, tím je čaj říznější, štiplavější a počítám, že i účinnější ve svém působení na různé potvůrky).
  • Podle chuti můžete ještě přidat med i citronovou šťávu (a nejste-li v procesu či se nechystáte řídit, klidně i stopičku kvalitní slivovice).

Z dalších prostředků u nás frčí tkáňové soli Ferr phos a Kali mur.

Milujeme a v těchto zimních měsících často vaříme velmi silné vývary. Zrovna teď, když píšu článek, mi na plotně už pátou hodinou probublává a lákavě voní teď už hodně silný vývar z hovězí oháňky, kostí a kližky s hromadou zeleniny a koření. Z takového základu vyrobíte cokoli – nejen klasickou nudlovku, ale také třeba luxusní česnečku či cibulačku.

A když jsme u těch vůní, nepodceňovala bych ani některé éterické oleje. Na vůních ujíždím obecně. Je však pravda, že některé by měly být v tuto dobu v mnohem větší permanenci pro své výrazné antibakteriální, antivirové a u některých i fungicidní účinky. Když máte zásobu kvalitních éterických olejů a něco o aromaterapii jste už zaslechli, pak jistě víte, že pro terapeutické a kosmetické účely by se tyto oleje neměly používat déle než dva roky. Ani potom je však není třeba vyhazovat, protože svou parfemaci i zmíněnou účinnost proti různým původcům nemocí si zachovávají neomezeně dlouho.  Já takto „prošlé“, ale i zcela „čerstvé“ éterické oleje používám mj. k úklidu. Pro běžný úklid nekupuji žádné saponáty. Kápnu kapku či dvě na mokrý a vyždímaný hadřík, kterým setřu plochy v koupelně i kuchyni. Stejně postupuji při stírání podlahy. Do kbelíku dám čistou hodně teplou vodu, na podlahu vysavačem zbavenou prachu a dalších nečistot kápnu kapku dvě a setřu mopem. Takto získáte k úklidu výraznou přidanou hodnotu – všechny plochy a povrchy budou čisté, zbavené bakterií a jiných breberek a navíc vám olejíčky nádherně provoní byt. A když náhodou zrovna negruntujete a chcete jen odpočívat, relaxovat, meditovat, není nic slastnějšího, než si našemu nosu libou vůni kápnout do aromalampy. K mým dlouhodobým favoritům patří meduňka, levandule, všechny možné citrusy, v tomto období je vhodné zařadit také tymián, eukalyptus a třeba skořici.

Oscillococcinu a dalším homeopatickým „chřipkovým“ lékům jsem už na blogu věnovala samostatné články, které zde můžete dohledat.

Každý z nás má své vyzkoušené fígle a recepty. A pokud nám fungují a v každém směru vyhovují, není důvod se jich zbavovat. Nicméně jsem v tomto směru sama vděčná za různé zkušenosti a vychytávky jiných, nebráním se jim, protože změna je život. Jestli mi něco bude sedět a fungovat nezjistím jinak, než že to prostě vyzkouším.

Ať už budete zkoušet a pro svou kondici a imunitu dělat cokoli, nezapomeňte na jednu podstatnou věc: „Veselá mysl, půl zdraví.“ A věřte tomu, že naše emoce, nálady, myšlenky a prožitky ovlivňují naše fyzické zdraví víc, než si často dokážeme představit, přiznat a uvědomit.

Buďte zdrávi!  🙂

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508