Cheiranthus cheiri a zuby moudrosti

Tomuto článku by možná i slušel nadpis „Není malých léků“. A pod to by se podepsal asi každý, kterému některý z „malých“ homeopatických léků výrazně pomohl a ulevil od všemožných útrap.

Před šesti lety pobýval mladší syn dlouhodobě na Novém Zélandu. Dvě z jeho osmiček (prý zuby moudrosti!? ?) se rozhodly, že by rády spatřily světlo světa na opačné polokouli. Nebo přesněji: plán si vytvořily, ale asi čekaly, že tu největší dřinu za ně odvede někdo jiný. Poté co pojaly záměr, chovaly se více než líně a libovaly si v pozici mrtvého brouka.  A tak přišla řada na pomocníky zvenčí. Běžná analgetika fungovala jen částečně, a hlavně časově omezeně. Takže aby byla dosažena žádoucí úleva od bolestí, hrozilo by předávkování. Snažili jsme se pomoci homeopaticky, ale naše první zákroky byly neúčinné.

Tehdy jsem v Materii medice Boericke u vztahů k léku Calcarea phosphorica, který jsme rovněž (bohužel bez účinku) vyzkoušeli, objevila mně tehdy zcela neznámý lék Cheiranthus cheiri. Na Novém Zélandu se synovi podařilo sehnat pouze 200C. Přestože jsem tehdy měla velký respekt k vysokým potencím a používala je zdrženlivě, radila jsem jít do toho. A účinek? Byl to jeden z homeopatických zázraků. Bolesti ustoupily jako mávnutím kouzelného proutku a syn se nám po půlroce vrátil moudřejší o dvě osmičky.

Na jednom z akutních kurzů jsem pak na lék dostala další referenci v podobě pozitivní zkušenosti v této indikaci. Od té doby se o něm vždy zmiňuji na kurzech jako o jednom z léků s afinitou k premolárům a molárům.

Tento lék patří do čeledi Brassicaceae a podle R. Sankarana je ústředním pocitem této čeledi obstrukce, zábrana, zablokování na mentální i fyzické úrovni. Pasivním projevem tohoto pocitu je uvíznutí, žádná cesta ven, zatímco aktivní reakcí na tento základní pocit je rozbití bariér, pohyb vpřed. V případě růstu osmiček prostě jen došlo k přechodu od pasivního projevu k aktivní reakci na ústřední pocit léku (a celé čeledi).

Pro úplnost jsem dohledala lék i na webu Qjure Dr. Jana Scholtena (zde pod názvem Erysimum cheiri, česky chejr vonný) a mrkla na jeho adresu. V Scholtenově rostlinném systému je lék zařazen pod číslem 655.66.04. Fáze a subfáze 66 (pocit, že jsou vytlačováni, napůl mimo, ale také lenost a pasivita) a stádium 4 (uvíznutí na začátku něčeho, v bodě rozhodnutí, polovičatost …). I tady to krásně sedí.

V počítačovém repertoriu Complete Dynamics najdete tento lék zařazený celkem v deseti rubrikách se vztahem k zubům. Přičemž např. v rubrice Generalities; dentition agg.; wisdom teeth (Generálie – dentice zhoršuje – u zubů moudrosti) je tento lék ve 3. stupni (rubrika obsahuje pouze 15 léků). V rubrice Teeth; dentition; difficult; wisdom teeth (Zuby – dentice obtížná – u zubů moudrosti) jsou pouze 3 léky a Cheiranthus je jedním z nich.

            Přeju přirozeně všem, aby to nebylo třeba. Ale kdyby vás náhodou postihly jakékoli problémy se zuby moudrosti, myslete i na tento lék.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508