Alergie na mléko (případ z praxe)

Loni v říjnu mě navštívila maminka s dvouletým děvčátkem. Hlavním problémem, který chtěli rodiče řešit homeopaticky, byla alergická reakce na mléčné výrobky. Holčička byla téměř do dvou let kojená, drobnějšího vzrůstu a problém s alergickou reakcí se poprvé objevil poté, co se asi 7 měsíců před první návštěvou u homeopata dostala do kontaktu s kravským mlékem. Dívenka tehdy ochutnala mléčnou kaši maminky a reakce byla téměř okamžitá – kolem úst, kde zůstala napatlaná kaše, se objevily velké zarudlé fleky, a navíc jí oteklo okolí očí. Velmi dramaticky také reagovala na kojenecké sušené mléko (Nutrilon), které obloukovitě zvracela a následně odmítala, stejně jako veškeré mléčné výrobky. Měla k nim vyloženě averzi (a bylo prakticky jedno, zda je výchozí surovinou kravské či kozí mléko, odmítala dokonce sójový jogurt). Jediné, co byla schopna občas pozřít, byl tvrdý sýr.

Rodiče se přirozeně obrátili na lékaře a dočkali se diagnózy – alergie na mléčnou bílkovinu (kasein). Situaci se rozhodli řešit tím, že se vyhýbali potravinám s obsahem mléčné bílkoviny.

Jinak byla holčička po fyzické stránce zdravá, k lékaři chodila spíše jen na prevenci, očkovaná byla zatím pouze Pediacelem v režimu 2 + 1.

Za zvláštní maminka označila pouze kašovitou povahu stolice světle zbarvenou (žlutooranžová barva) s vyprazdňováním co druhý den. V minulosti malá pacientka proděla pouze plané neštovice, které zvládli bez problémů a komplikací. A další zvláštnost spočívala v tom, že se velmi často kolem desáté večer rozpláče bez zjevné příčiny, rodiče netuší, proč se to děje a malá sama jim to neřekne. Úplně poprvé se to stalo, když jí bylo asi 5 týdnů, tehdy to trvalo téměř 3 týdny, noc co noc. Pláč byl vytrvalý, místy až vzteklý, nedal se uklidnit a holčička trpěla nespavostí. I později přes den spala minimálně a v noci se často budila (třeba i 7x). Ten pláč dodnes považují za nevysvětlitelný tím spíš, že přes den holčička není ukňouraná, je pohodová a je s ní dobré pořízení. Pomaleji se jí zatahovala fontanela, začala o něco později mluvit, ale pak to rozjela rovnou v celých větách.

Pokud jde o stravovací návyky, je dobrý jedlík. Jediným problémem jsou mléčné výrobky, jinak jí prakticky všechno. Miluje hlavně ovoce a zeleninu a máslo – jí ho nápadně mnoho, pečivo chce hodně namazat. Přestože jí dost a na jídle si pochutná, není to na její drobné postavě nijak vidět.

Je to malý rozumbrada, všechno ji zajímá, miluje knížky, nemá problémy se změnami (spíše je vyhledává). Je bystrá, praktická, nebojácná. Nemá strach z ničeho a nikoho. Usíná bez problémů sama a potmě. Je to malý „nebojsa“. Není nijak choulostivá či bolestínská, z každé nehody se rychle otřepe. Má ráda lidi, dokáže si lidi získat svým pohledem a úsměvem. Pod dlouhými řasami dřímají šibalské oči. Během konzultace chce být s námi v kontaktu, dožaduje se pozornosti, chce se zapojit a komunikovat. Podle maminky je mazlivá a přítulná, ale jenom když to chce ona sama.

Holčičce jsem předepsala jako celkový lék nosodu Tuberculinum v potenci 200C. Na dorovnání možného deficitu vápníku jsem doporučila tkáňovou sůl Calcium phosphoricum. Je to základní „dětská sůl“ a má co dočinění s jakýmikoli potížemi ohledně růstu (problematická dentice, růstové bolesti, mj. je doporučována také při alergiích všeho druhu, oslabení páteře, poruchy držení těla, skolióza, problémy se zoubky – rozpad, hluboké kazy atd.)

Během půl roku (od října do března) jsme podali celkem 3 dávky léku. Po první dávce proběhla ukázková eliminační reakce. Objevila se zahleněnost a rýma. Děvčátko se začalo více vyhraňovat a vztekat, když nebylo po jejím. To během několika dnů pominulo. Dávkování celkového léku i tkáňových solí jsme konzultovali emaily. Další návštěva nebyla nutná. Cituji z březnového emailu maminky:

„Dobrý den, paní Marušáková,

před 14 dny Eli dostala 3. dávku homeopatik a tentokrát to vypadá, že úplně bez reakce. Dokonce už jedla i jogurt, chtěla ho, tak jsem jí dala jen pár lžiček a moc si ho pochvalovala 🙂 . Na základě tohoto jsem jí zkusila potřít mlékem kůži okolo pusy a taky bez reakce. 🙂 “

Poté mě maminka kontaktovala už jenom ohledně zamýšleného očkování vakcínou MMR, na kterou se chystali v souvislosti s plánovaným nástupem do školky.

Upozornění!

Tento článek není zamýšlen jako návod pro samoléčbu. Uvedený homeopatický lék byl použit v souladu s celkovou osobností malé pacientky a rozhodně není určený k paušální léčbě jakékoli alergie! Volba homeopatického léku je přísně individuální a patří do rukou klasického homeopata.

Jak se objednat?

606 656 289, 605 839 508