Články

Hekla lava

 

Tento homeopatický lék vyrobený napotencováním sopečného prachu nejznámějšího islandského vulkánu je mezi širokou homeopatickou veřejností znám především jako specifický lék na patní ostruhu. Jeho záběr je však mnohem širší.

Za využití sopečného prachu v homeopatii vděčíme londýnskému lékaři Dr. J. J. Garthu Wilkinsonovi (1812 – 1899). Ten si v předminulém století během svého putování po Islandu všiml, že ovce pasoucí se na svazích sopky mají nápadně velké množství exostóz, zejména v oblasti čelistí. Současně se ukázalo, že u stád krav a ovcí spásajících stejný terén se ve velké míře setkávali s problémem vysychání mléka.

Přečíst článek   

Alergie na mléko (případ z praxe)

Loni v říjnu mě navštívila maminka s dvouletým děvčátkem. Hlavním problémem, který chtěli rodiče řešit homeopaticky, byla alergická reakce na mléčné výrobky. Holčička byla téměř do dvou let kojená, drobnějšího vzrůstu a problém s alergickou reakcí se poprvé objevil poté, co se asi 7 měsíců před první návštěvou u homeopata dostala do kontaktu s kravským mlékem. Dívenka tehdy ochutnala mléčnou kaši maminky a reakce byla téměř okamžitá – kolem úst, kde zůstala napatlaná kaše, se objevily velké zarudlé fleky, a navíc jí oteklo okolí očí. Velmi dramaticky také reagovala na kojenecké sušené mléko (Nutrilon), které obloukovitě zvracela a následně odmítala, stejně jako veškeré mléčné výrobky. Měla k nim vyloženě averzi (a bylo prakticky jedno, zda je výchozí surovinou kravské či kozí mléko, odmítala dokonce sójový jogurt). Jediné, co byla schopna občas pozřít, byl tvrdý sýr.

Přečíst článek   

Cheiranthus cheiri a zuby moudrosti

Tomuto článku by možná i slušel nadpis „Není malých léků“. A pod to by se podepsal asi každý, kterému některý z „malých“ homeopatických léků výrazně pomohl a ulevil od všemožných útrap.

Přečíst článek   

Oxytocin – hormon (nejen) lásky

V dnešní době budete stěží hledat ženu, která by si tento hormon (respektive jeho syntetickou formu) nespojila s porodem. Stalo se bohužel smutným faktem, že se tímto hormonem vůbec nešetří a leckde se při porodu používá rutinně. Jistě, u nejedné ženy může jeho aplikace výrazně ukrátit několikahodinové trápení během nepostupujícího porodu. Ale určitě by mělo jít až o krajní řešení. Neboť jeho podáním může dojít i k jistým „nežádoucím“ účinkům.

Přečíst článek   

Prevence před prevencí?

„ … Prosím vás, ještě jsem se chtěla poradit. Dcera má jít na očkování, myslím, že je to nějaká třetí dávka v 10 letech. Já jsem jí vždycky týden před očkováním a týden po očkování dávala homeopatikum Thuja 9CH. Myslíte, že je to OK?“

Upřímně si myslím, že není.

Přečíst článek   

Aethusa cynapium

Dnes bych se ráda podělila o dva případy z praxe, v nichž hlavní a pozitivní roli sehrál lék, jehož název najdete v titulku. Dělám to rovněž kvůli svému pocitu, že je tento lék podceňován a nepoužívá se tak často, jak by si možná zasloužil. Nejde sice o žádný polychrest, nicméně dovedu si představit případy, v nichž by mohl účinně posloužit minimálně jako lék situační. A jak se můžete dočíst pod oběma případy, má celkem jasně formulovaný i mentální obraz.

Přečíst článek   

Pohádka o princezně Achultet

V jednom malebném království žili byli královští rodiče. V zemi byl mír, lidé měli práci a za ni náležitou odměnu, pole byla úrodná, řeky a rybníky plné ryb a lesy skýtaly množství zvěře, plodů i bylinek. Všichni tu byli šťastní a spokojení. K úplnému ráji na zemi panu králi a jeho krásné a milé ženě chyběla jen maličkost – potomek. Dlouho po dítěti marně toužili, až jejich modlitby byly konečně vyslyšeny. Narodila se drobounká, ale rozkošná princezna, které rodiče dali jméno Achultet.

Přečíst článek   

Impetigo – léčba v přímém přenosu

Začátkem července jsem se zařadila mezi účastníky Letní školy pražské Homeopatické akademie. O své zkušenosti se sem s námi přijel podělit jeden z nejznámějších kalifornských homeopatů Kim Elia.

Především zde prezentoval řadu úspěšně řešených případů z praxe své i svých kolegů, dočkali jsme se také jednoho živého homeopatického odběru. Ten byl předem plánovanou součástí programu LŠ. Co se ale naplánovat opravdu nedalo, byl případ nepříjemného impetiga, který řešila u své dcery jedna z posluchaček LŠ. Vše vlastně vyplynulo z diskuse k jednomu z Kimových případů, v němž se objevilo právě impetigo.

Přečíst článek   

Zelené smootie

Někde jsem se dočetla, že speciálně zelená smootie jsou opravdovým elixírem, životabudičem a pohlazením nejen pro náš zažívací trakt, ale pro celý organismus. Inspiraci na tento konkrétní mix jsem načerpala na nedávné letní škole. A protože se mi nechtělo hledat recept, lovila jsem z hlavy a postupovala podobně jako pánové Werich a Burian v pohádce Byl jednou jeden král, tedy „přiměřeně, přiměřeně“. Když jsem pak nakoukla do svých poznámek, od původního receptu jsem se odklonila minimálně a výsledek byl přes nevábně zelenou barvu famózní. Každopádně někteří zaznamenali očistný efekt vzápětí. 🙂 

Přečíst článek   

Calcium aceticum

Ráda bych vám dnes představila velmi starý homeopatický lék, který už dávno opustil výsluní a je (mnohdy neprávem) opomíjen ve prospěch mnohem známějšího (a často nadužívaného) homeopatického léku Calcarea carbonica. Málokdo už dnes ví, že Samuel Hahnemann, zakladatel homeopatie, provedl zkoušku tohoto léku dříve, než použil jako zdroj příbuzného léku lasturu ústřice. Jeho původním cílem bylo dopídit se k vápníku, a tak vzal vaječné skořápky, které namočil do octu. Působením kyseliny octové tak získal vápník a tuhle látku následně podrobil provingu.

Přečíst článek   

Jak se objednat?

606 656 289, 702 042 323